Gå til indhold

TIES THROUGH TIME: DENMARK - LATVIA

De diplomatiske relationer mellem Danmark og Letland blev markeret ved en konference i Riga den 25. august 2021 arrangeret af den danske ambassade og det danske kulturinstitut i Baltikum.

På konferencen blev der set tilbage på begivenhederne for 30 år siden i forbindelse med genetableringen af diplomatiske forbindelser i august 1991. Konferencen gik også længere tilbage i historien bl.a. med fokus på Danmarks rolle i forbindelse med den lettiske uafhængigheds krig i 1918-2021 og Danmarks anerkendelse de jure af Letland i 1921. Og konferencen gik også endnu længere tilbage i historien i forbindelserne mellem Danmark og det område, der i dag er Letland. 

I forbindelse med konferencen lanceredes et jubilæumsskrift med en række artikler om de historiske relationer mellem Danmark og Letland.

Læs ”Ties through time: Denmark and Latvia” her.